Oamenii sunt şocaţi de un ,,monstru” care a eşuat în Noua Zeelandă – VIDEO

Localnicii din Noua Zeelanda s-au înghesuit pe plajele din Muriwai pentru a privi aşa numitul monstru din Muriwai – o creatură ciudată ce pare scoasă direct de pe fundul oceanului.

Localnica Melissa Doubleday a remarcat obiectul pe plaja Muriwai, l-a fotografiat şi l-a postat pe internet, pentru a fi identificat. Localizată pe coasta vestică, creatura se mişca în momentul în care a fost fotografiată.

,,Am crezut că este o balenă eşuată în timp ce mă apropiam, este foarte ciudată. Par a fi viermi cu cochilii, nu am văzut niciodată astfel de creaturi,” a declarat Doubleday.

,,Tot ceea ce se află pe bucata de lemn este mort, iar mirosul este insuportabil,” afirmă Doubleday pe pagina sa de Facebook.

Conform Societăţii Ştiinţifice Marine din Noua Zeelandă, obiectul este de fapt o bucată mare de lemn acoperită de pedunculata, un tip de crustacee care se ataşează de roci, reziduri sau nave. Există mai multe specii de pedunculata, dar aceasta este Lepas anatifera. Aceasta se ataşează de suprafeţe dure utilizând ,,tulpinile” musculoase numite pedunculi care pot creşte până la 80 de centimetri lungime.

Atunci când se ataşează de un obiect, crustaceele pedunculata nu se mai pot desprinde. Deoarece produc un ,,ciment" care nu le mai permite să se dezlipească chiar dacă obiectul de care sunt ataşate eşuează pe mal. Crustaceele se hrănesc prin intermediul unor ,,tentacule de hrănire” care se desfac din cochiile lor.

Sursa: Sciene Alert

Distribuie articolul pe:

Cauți sau oferi servicii pentru animale? Aici găsești anunțuri dedicate adopțiilor, vânzării și cumpărării de animale, accesorii, hrană și servicii veterinare. Fie că ești în căutarea unui nou prieten blănos sau ai produse și servicii de oferit pentru iubitorii de animale, această secțiune este locul perfect pentru tine!